Co tak naprawdę przedstawia logo Chabowski Athletic Training System? Są to oczywiście trzy okręgi z główną kropką w środku. Wiadomo też, że są to niepełne okręgi, które mogą kojarzyć się też z labiryntem. Tak też się stało i wiele osób pisało o labiryncie i dążeniu do celu, o skomplikowanej drodze pełnej przeszkód, gdzie na końcu dzięki wytrwałości spotyka nas nasza nagroda. W sumie taka interpretacja też jest ciekawa i inspirująca dla wielu osób do pracy nad sobą. Nie mniej jednak nie jest to moja interpretacja, którą kierowałem się przy tworzeniu Chabowski Athletic Training System.
Zależało mi na tym, aby logo było symetryczną figurą, a koło niewątpliwie symetryczną figurą jest. O co chodzi w całej tej symbolice? Zacznijmy może od symetrii. Ludzkie ciało z natury jest symetryczne i takie powinno pozostać jak najdłużej. Ludzki płód w łonie matki jest symetryczny. Symetria naszego organizmu jest jak najbardziej pożądana, gdyż wtedy nasze ciało pracuje najwydajniej, najlepiej. Niestety w dobie dzisiejszej cywilizacji takich osób jest bardzo mało. Większość z nas ma szereg dysfunkcji, które negatywnie wpływają na nasze codziennie funkcjonowanie, a tym bardziej na nasze wyniki w sporcie. Ba, owe dysfunkcje wpływają negatywnie na nasze samopoczucie, nasz charakter i codziennie zachowanie. Celem każdego sportowca powinna być eliminacja większości dysfunkcji i dążenie do symetrii. Takie działanie eliminuje szereg komplikacji podczas treningu sportowego i minimalizuje ryzyko kontuzji i urazów. Zapewnia nam ciągłość w działaniu, a jest to jedna z najważniejszych zasad osiągania sukcesu. Stała i systematyczna praca jest gwarantem sukcesu i rozwoju w każdej dziedzinie życia, a tym bardziej w sporcie. Dlatego zależy mi, aby zawodnicy ze mną współpracujący tak duży nacisk kładli na pracę nad swoim ciałem, a nie tylko myśleli o bieganiu i klepaniu pustych kilometrów. Ćwiczenia sprawności ogólnej, stretching, mobilizacje stawowe oraz trening siłowy powinny być stałym elementem programu treningowego.
Pierwszy i najbardziej zewnętrzny krąg symbolizuje szybkość. Uważam, że szybkość trzeba kształtować od samego początku własnej przygody ze sportem. Tak jak zawodowiec zaczyna trening i starty od krótkich dystansów, tak amator powinien zacząć od podstaw i kształtowania mocy i szybkości na krótkich dystansach np. 5km. Dużym błędem jest rozpoczynanie swojego biegania od maratonów, ponieważ zabija to cały potencjał szybkościowy zawodnika, a później niestety pewnych rzeczy nie da się już odbudować/odzyskać. Najwięksi i najlepszy biegacze długodystansowi w historii LA rozpoczynali swoje kariery od bieżni i krótkich dystansów po czym naturalnie się wydłużali kończąc na królewskim dystansie maratonu. Myślę, że historia sama wskazała prawidłowy kierunek rozwoju lekkoatletycznego.
Idąc dalej, kolejny krąg symbolizuje wytrzymałość. Wytrzymałość znacznie łatwiej zbudować niż szybkość. Na wytrzymałość zawsze znajdziemy czas. Wytrzymałość lubi cierpliwość, systematyczną i metodyczną pracę. Jeżeli pragniemy szybko biegać na długich dystansach, to musimy mieć odpowiedni zapas prędkości. Jeżeli tego nie ma, gdyż zaniedbaliśmy pracę nad szybkością, to możemy zapomnieć o wartościowych wynikach na dłuższych dystansach. Przecież niemożliwością jest biegać np. 5km w czasie 20min i z tego chcieć pobiec 40min, czy nawet 40:30 na dystansie 10km. Każdy posiada swój wrodzony potencjał szybkości i wytrzymałości. Różnica między tymi dwoma cechami jest jednak taka, że z wiekiem wytrzymałość można rozwijać i robi się to znacznie łatwiej, niż praca nad szybkością. Paradoks jest taki, że zaniedbując potencjał szybkościowy w znaczący sposób szkodzimy naszej wytrzymałości, a pisząc konkretniej prędkości, które osiągami w pracy w przemianach tlenowych.
Idąc jeszcze głębiej w kierunku centrum, to kolejny krąg symbolizuje siłę! Siła jest chyba najważniejszą cechą w sporcie, jest determinantem szybkości i wytrzymałości. Bez potencjału siłowego nie sposób być szybkim, czy wytrzymałym. Dlatego tak ważne jest, aby ćwiczenia siłowe były bardzo ważnym punktem programu treningowego każdego sportowca. Siła, dynamika, moc maksymalna, wytrzymałość siłowa to atuty każdego biegacza. Im jesteśmy silniejsi, tym większą dajemy sobie szansę bycia szybszymi i wytrzymalszymi biegaczami. Oczywiście bardzo ważne jest, aby zachować odpowiednią synergię pomiędzy treningiem siłowym, a treningiem szybkości i wytrzymałości. Ćwiczenia siłowe dają nam wiele dobrego, nie tylko w życiu sportowym. To temat na wiele artykułów, które powinny się pojawić na moim blogu.
No i czas na wisienkę na torcie. Kropka w samym centrum logo symbolizuje oczywiście naszą „głowę”. Nastawienie mentalne, silna psychika zawodnika jest chyba najistotniejszym elementem w układance pod tytułem „sport”. Możesz być szybki, możesz być cholernie wytrzymały i silny, ale bez odpowiedniej głowy trudno zostać mistrzem. Myślenie, odporność psychiczna na stres, wytrzymywanie presji to atuty najbardziej pożądane u sportowców, tych zawodowych jak i amatorskich. Bardzo często spotykam się z sytuacjami, kiedy przygotowany zawodnik nie osiągnął zakładanego wyniku. Czasami decyduje o tym dyspozycja dnia, ale bardzo często głowa nie pracuje tak jak powinna. W swojej karierze sam się o tym przekonałem. Ci, co kibicują mi dłuższy czas zapewne wiedzą o jaki start mi chodzi 🙂
Moim celem jest praca z zawodnikami nad każdym wskazanym elementem. Priorytetem dla mnie jest, aby zawodnik w pierwszej kolejności był silny, szybki i sprawny, a następnie wybiegany. Najistotniejsze w tym wszystkim jest jednak to, aby każdy z nas nie był zakładnikiem wyimaginowanego celu. Sportem trzeba się cieszyć, sportem trzeba się bawić, mieć do tego odrobinę dystansu. Oczywiście trzeba posiadać realny cel i dobry plan, ale przy tym też odpowiednie nastawienie mentalne. Tego CZYTELNIKU życzę Ci z całego serca.
Po przeczytaniu waszych interpretacji logo oraz weryfikacji zasad zabawy vouchery otrzymują:
Zuzanna Głombiowska
Magdalena Kałas
Krzysztof Brągiel