about

Marcin
Chabowski

Trochę historii

Swoją przygodę z bieganiem rozpocząłem w 2000r przechodząc wszystkie szczeble kariery zawodniczej. W każdej kategorii wiekowej zdobywałem tytuły Mistrza Polski, począwszy od młodzika, a skończywszy jako senior. Czyni mnie to multimedalistą Mistrzostw Polski. Nie mniej jednak zdobywałem też tytuły na arenach międzynarodowych. Zacząłem rywalizację z najlepszymi na świecie bardzo szybko, bo już w 2003 r. zdobywając V miejsce na Mistrzostwach Świata Kadetów na dystansie 3000m z przeszkodami (Kanada). Rok później cieszyłem się z VIII miejsca Mistrzostw Świata Juniorów (Włochy), a swoje młodzieżowe sukcesy zwieńczyłem w 2005 r., Mistrzostwem Europy Juniorów (Litwa) oraz Rekordem Polski Juniorów na dystansie 3000m z przeszkodami. Koronny dystans Bronisława Malinowskiego nie był mi obcy także w kategorii do lat 23, kiedy zdobyłem V miejsce na Mistrzostwach Europy U-23 (Węgry 2007r).

Od 2008 r., postanowiłem spróbować swoich sił na dystansach dłuższych. Z powodzeniem zdobywałem kolejne złote medale Mistrzostw Polski na 10000m na bieżni, 10km na szosie, w półmaratonie oraz w biegach przełajowych. W latach 2008 – 2016 tytuł Mistrza Polski seniorów padł moim łupem aż 11 razy. Krajowe podwórko zdominowałem i przebijałem się do tego Europejskiego. W 2010 r., na Mistrzostwach Europy w Barcelonie zdobyłem XI miejsce na dystansie 10000 m, a moim największym osiągnięciem w kategorii seniora, było zdobycie IV miejsca na Mistrzostwach Europy w Amsterdamie w roku 2016, gdzie biegałem dystans półmaratoński.

Na królewskim dystansie maratonu zadebiutowałem w 2011 r. Swoją przygodę z tym dystansem rozpocząłem od wyniku 2:14:32. Szybko, bo już w 2012 r. pobiegłem maraton w czasie 2:10:07, co jest V wynikiem all-time w Polsce. W swoim dorobku maratońskim mam wiele różnych biegów. Biegów taktycznych na różnego rodzaju Mistrzostwach Świata i Europy, ale także biegów komercyjnych. Nie wszystkie kończyły się sukcesem, nie wszystkie ukończyłem. Doznawałem porażek i rozczarowań, ale także chwil zwycięskich, kiedy zdobywałem chociażby tytuł Wojskowego Mistrza Świata (Holandia), czy Wojskowego Vice Mistrza Igrzysk Wojskowych (Korea Południowa).

trener

Swoje bogate doświadczenie zawodnicze przekuwam także w warsztat trenerski. Od 2012 r. realizuję się także jako trener zawodniczek i zawodników na różnym poziomie wytrenowania. Podczas współpracy pod moim okiem zawodnicy przeze mnie trenowani zdobywali medale Mistrzostw Polski Seniorów, ale także cieszyli się z wartościowych wyników we współzawodnictwie amatorów. W roku 2015 pierwszym Polakiem na mecie maratonu Warszawskiego był Darek, zawodnik amator trenujący ze mną na planach online. Zajął wysokie IX miejsce z nowym rekordem życiowym 2:24.42. Pomogłem także wielu zrealizować marzenie złamania 3 godzin w maratonie.

Kariera zawodnicza dała mi duże możliwości. Do największych zaliczam podróże i spotykanie wielu trenerów i zawodników z wielu zakątków świata. Możliwość treningu z innymi i lepszymi od siebie oraz wielogodzinne rozmowy o treningu w znacznym stopniu rozwinęły mój warsztat trenerski. Dzięki temu poznawałem koncepcje i modele treningowe zawodników z Europy, ale także tych z Ameryki Północnej i Południowej oraz z Azji. Wiedza poparta doświadczeniem daje mi duży komfort pracy z innymi, co przynosi niemal zawsze zrealizowanie wspólnych celów i marzeń. Przez 17 lat kariery zawodnika i 5 lat kariery trenerskiej miałem przyjemność współpracować z wieloma trenerami, ekspertami z dziedziny fizjologii wysiłku, dietetyki, psychologii sportu, przygotowania motorycznego, fizjoterapeutami itp. Po tych wszystkich latach doszedłem do konkluzji, że nie każdy będzie mistrzem, nie każdego będzie stać na wymarzony wynik sportowy, ale dosłownie każdego można przesunąć na inny poziom sportowy. Jednak znaczącym determinantem sukcesu jest wysoka indywidualizacja treningu i racjonalne określenie poziomu sportowego oraz obiektywne określenie celów i wdrożenie odpowiedniego planu realizacji odłożonego w obiektywnym przedziale czasowym. Sukces jest procesem, na który musi zapracować każdy z nas. Dobry trener pomoże Ci odnaleźć kierunek, który w drodze do sukcesu trzeba obrać.

Rekordy życiowe

Rekordy życiowe

5000 m: 13:52,61

10000 m: 28:27,59

10 km: 28:55

Półmaraton: 1:02:24

Maraton: 2:10:07